Změny klimatu jsou podle vídeňské radnice jednou z největších výzev současnosti.
Do roku 2040 chce rakouská metropole dosáhnout uhlíkové neutrality. Realizovat tento plán jí má pomoci „Klimatický jízdní plán“, který nedávno představili zástupci vídeňské radnice v čele se starostou Michaelem Ludwigem.
Vídeň v plánu vsadila na investice do alternativních energií, šetrného nakládání s odpady a cirkulární ekonomiky, moderní mobility a inovativního bydlení. Změny klimatu jsou podle vídeňské radnice jednou z největších výzev současnosti. Aby se rakouské hlavní město, které již tradičně patří mezi města s nejvyšší životní úrovní na světě, udrželo svůj vysoký životní level i v budoucnosti, chce do roku 2040 dosáhnout uhlíkové neutrality.
Na pomoc v tomto plánu přicházejí speciální „Klimatický jízdní plán“ a „Rámcová strategie Smart Klima City“, ve které je uvedena stovka opatření. A právě tato opatření mají Vídni pomoci dosáhnout ambiciózního cíle. Podle vídeňského starosty Michaela Ludwiga prodiskutovali konkrétní kroky nejen s odborníky a vědci, ale také s obyvateli města. I ta totiž ze zlepšení klimatu budou ve velkoměstě nedaleko Bratislavy profitovat, slibuje starosta.
Vídeň patří již několik let mezi průkopnická města v ochraně klimatu. Navíc byla jedním z prvních měst na světě, které ve svých plánech zakotvilo komplexní program ochrany klimatu. Díky němu se podařilo snížit emise CO2 o zhruba 40 %, což z Vídně a rakouské spolkové země udělalo spolkovou zemi s nejnižšími emisemi CO2 na obyvatele. K dosažení zmíněné uhlíkové neutrality bude zapotřebí propojit jedenáct oblastí. Jednotlivé kroky proto město rozčlenilo do celkem jedenácti skupin podle oblastí, kterých se opatření dotýkají.
1./ energie (investice do fotovoltaiky, dálkového vytápění a chlazení)
2./ mobilita (investic do veřejné dopravy, rozvoj sdílených dopravních prostředků, investice do vodíku
3./ budovy (dotace, instalace fotovoltaiky, udržitelná bytová výstavba)
4./ ekonomika a pracovní trh (klimatický rozpočet, efektivní zacházení s materiály, sdílená ekonomika)
5./ zero waste a cirkulární ekonomika (investice do sítě opraváren, eliminace odpadů)
6./ přizpůsobení se klimatickým změnám (více zeleně, zastiňování)
7./městská ekologie, životní prostředí a voda (plánování městských částí v kompaktním stavebním stylu as adekvátní hustotou bydlení)
8./ zdraví a sociální inkluze (posílení zdravotních kompetencí, nová zdravotní střediska v nízkoenergetických budovách)
9./ vzdělání, věda a výzkum (stavba čtvrtí s koncentrací vzdělávacích institucí, stavba nízkoenergetických školních budov)
10./ digitalizace (digitální základní práva, rozvoj digitálních oprávnění)
11./ participace a kultura (kulturní spoluúčast, občanská participace v rámci projektu Vídeňský klima tým)
https://inclanky.cz/pro-krasu-i-zdravi-toto-jsou-superpotraviny-ktere-budou-hitem-v-roce-2021/
https://svetdnes.cz/ochucene-soli-skryvaji-tajemstvi-pro-vylepseni-chuti/
https://nase-novinky.cz/platy-rostly-inflaci-vsak-porazilo-pouze-jedno-zamestnani-z-deseti-prehled/