Vídeň chce uhlíkovou neutralitu do 2040

0
18
Electric vehicles vector icons set for logo, emblem or symbol use. This collection is part of single line minimalist drawing series with editable strokes.

Změny klimatu jsou podle vídeňské radnice jednou z největších výzev současnosti.

Do roku 2040 chce rakouská metropole dosáhnout uhlíkové neutrality. Realizovat tento plán jí má pomoci „Klimatický jízdní plán“, který nedávno představili zástupci vídeňské radnice v čele se starostou Michaelem Ludwigem.

Vídeň v plánu vsadila na investice do alternativních energií, šetrného nakládání s odpady a cirkulární ekonomiky, moderní mobility a inovativního bydlení. Změny klimatu jsou podle vídeňské radnice jednou z největších výzev současnosti. Aby se rakouské hlavní město, které již tradičně patří mezi města s nejvyšší životní úrovní na světě, udrželo svůj vysoký životní level i v budoucnosti, chce do roku 2040 dosáhnout uhlíkové neutrality.

Na pomoc v tomto plánu přicházejí speciální „Klimatický jízdní plán“ a „Rámcová strategie Smart Klima City“, ve které je uvedena stovka opatření. A právě tato opatření mají Vídni pomoci dosáhnout ambiciózního cíle. Podle vídeňského starosty Michaela Ludwiga prodiskutovali konkrétní kroky nejen s odborníky a vědci, ale také s obyvateli města. I ta totiž ze zlepšení klimatu budou ve velkoměstě nedaleko Bratislavy profitovat, slibuje starosta.

Vídeň patří již několik let mezi průkopnická města v ochraně klimatu. Navíc byla jedním z prvních měst na světě, které ve svých plánech zakotvilo komplexní program ochrany klimatu. Díky němu se podařilo snížit emise CO2 o zhruba 40 %, což z Vídně a rakouské spolkové země udělalo spolkovou zemi s nejnižšími emisemi CO2 na obyvatele. K dosažení zmíněné uhlíkové neutrality bude zapotřebí propojit jedenáct oblastí. Jednotlivé kroky proto město rozčlenilo do celkem jedenácti skupin podle oblastí, kterých se opatření dotýkají.

1./ energie (investice do fotovoltaiky, dálkového vytápění a chlazení)
2./ mobilita (investic do veřejné dopravy, rozvoj sdílených dopravních prostředků, investice do vodíku
3./ budovy (dotace, instalace fotovoltaiky, udržitelná bytová výstavba)
4./ ekonomika a pracovní trh (klimatický rozpočet, efektivní zacházení s materiály, sdílená ekonomika)
5./ zero waste a cirkulární ekonomika (investice do sítě opraváren, eliminace odpadů)
6./ přizpůsobení se klimatickým změnám (více zeleně, zastiňování)

3d rendering of a no brand generic car blue wires on black background

7./městská ekologie, životní prostředí a voda (plánování městských částí v kompaktním stavebním stylu as adekvátní hustotou bydlení)
8./ zdraví a sociální inkluze (posílení zdravotních kompetencí, nová zdravotní střediska v nízkoenergetických budovách)
9./ vzdělání, věda a výzkum (stavba čtvrtí s koncentrací vzdělávacích institucí, stavba nízkoenergetických školních budov)
10./ digitalizace (digitální základní práva, rozvoj digitálních oprávnění)
11./ participace a kultura (kulturní spoluúčast, občanská participace v rámci projektu Vídeňský klima tým)

Předchozí článekMáme již více než 1000 veřejných nabíječek, ale pořád to nestačí!
Další článekHyundai IONIQ – Opce větší baterie a digitálních zpětných zrcátek