Máme již více než 1000 veřejných nabíječek, ale pořád to nestačí!

0
18
Electric car icon. Black silhouette. Front view. Vector simple flat graphic illustration. The isolated object on a white background. Isolate.

Používání elektromobilů se už i na Slovensku stává dostupnějším a pohodlnějším. Slovenští motoristé mají podle nejnovějších dat k dispozici přes tisíc veřejně dostupných nabíjecích bodů.

Podle Slovenské asociace pro elektromobilitu (SEVA) jsme však stále jen v úvodní fázi budování sítě a vzhledem k očekávanému růstu elektrifikace silniční dopravy potřebujeme i na Slovensku v rychlosti výstavby přidat. Důležitým impulsem bude podpora nabíjecí infrastruktury z Plánu obnovy.

Začátkem roku 2022 jsme na Slovensku překonali první tisícovku veřejných nabíjecích bodů. SEVA eviduje 1020 nabíjecích bodů celkem ve 430 lokalitách. Téměř tři čtvrtiny (739 ks) z nich je běžných 22 kW bodů na střídavý proud (AC) a téměř jednu čtvrtinu (222 ks) tvoří rychlonabíjecí body o výkonu 50 kW na stejnosměrný proud (DC). Zbytek (59) jsou ultrarychlé DC nabíječky. „Přestože počet všech nabíjecích stanic meziročně stoupl o 37%, musíme výrazně přidat ve výstavbě všech typů nabíjení. Potvrzuje to také Jaroslav Hercog, člen výkonného výboru SEVA a ředitel Škoda Auto Slovensko, jejíž model Enyaq iV byl v loňském roce nejprodávanějším elektromobilem na Slovensku.

Usnadněním pro provoz nabíjecích stanic bude i nová jednodušší regulace tarifů pro nabíjení, jejíž zavedení SEVA před více než rokem navrhla Úřadu pro regulaci síťových odvětví. Novou vyhláškou URSO od 1. ledna 2022 umožnilo efektivnější strukturu tarifů pro nabíjení elektromobilů. Vyhláška zavádí možnost větší variabilní složky distribučního tarifu při nabíjení elektromobilů tak, aby provozovatel nabíjecí stanice zaplatil ve větší míře podle skutečně přeneseného množství elektřiny. „Tato poměrně detailní technická regulace výrazně zjednoduší provoz nabíječek. Provozovatelé distribučních soustav již i na základě našich návrhů přinášejí nové typy sazeb pro nabíjecí stanice i domácnosti.“, objasňuje Patrik Križanský, ředitel SEVA.

Vector illustration of green leaves grown by biogenetic research in the laboratory, the growth formula of the concept of biogenetic plants

Přehled počtů nabíjecích bodů a lokalit k 31. lednu 2022

Nabíjecí lokality (celkem) 430
Nabíjecí body (celkem) 1 020
z toho: běžné AC 22 kW nabíjení 739
rychlé DC 50 kW nabíjení 222
ultrarychlé DC 150+ kW nabíjení 49
ultrarychlé DC 350 kW nabíjení 10

Předchozí článekRevize elektro: Prevence a oprava případných závad na elektru
Další článekVídeň chce uhlíkovou neutralitu do 2040