MUŽŮV PŮST

0
19
Man preparing a healthy breakfast at home, cutting fruits for a smoothie in his kitchen.

Intermittent fasting, 48 hodinový půst, týdenní půst, milion hodinový půst, schopnost žít ze slunečních paprsků… Ztrácíme z dohledu skutečnou pointu.

Hladovění, nebo duchovnější, půst byl vždy součástí mužova života. Absolutně přirozenou. Ať už z důvodu rituálů, nebo životního rytmu dostatku a nedostatku. Rytíři se postili před svým pasováním, aby soustředili duši na přicházející rituál, v jiných kulturách drželi hlad muži před svatbou, znovu, aby utišili svou duši a myšlenky, podřídili tělo vůli. Najdeme i kultury, kde bojovníci drželi půst před přicházejícím bojem, ne bezprostředně, ale několik dní v předstihu.

Pojďme přemýšlet o půstu jako o součásti mužova životního stylu. Věřím, že součástí mužových dovedností by měla být dovednost vzdát se, resp. postit se od čehokoli, co se v jeho životě vyskytuje. Je to nástroj kontroly, že nic nepřevzalo ovládání nad jeho vědomím, duší nebo tělem. Pokud bych z toho něco byl ochoten vynechat, tak je to úroveň blízkých vztahů. Ale tomu, předpokládám, rozumíte.

Požitky jsou v pořádku, užít si výsledky práce je skvělé a život není jen o askezi. Ale disciplína se prokazuje právě tam, kde je zapotřebí ověřit si schopnost existovat jistý čas v diskomfortu bez újmy. Nestačí mi myslet si, že mám věci pod kontrolou, chci to vědět. Alkohol je asi nejošoupanější příklad. Pokud máte ve zvyku si občas vychutnat chlazené pivo, sklenku dobrého vína, bez nutkavé potřeby, měli byste mít rovněž schopnost vlastní vůlí tento zvyk na čas přerušit. Každý zvyk. Cukr, televizi, pc hry, porno… řekněte sami.

Jaký jiný nástroj máte k tomu, aby nic nepřebralo postupem času ředitelské křeslo?

Vše, co má potenciální schopnost ovládat, má být ovládáno. Média, jídlo, pohodlí, alkohol… dokonce i trénink. Odpočinout si jistý čas od čehokoli a získat čerstvý pohled, učinit z toho kvalitnější nástroj je užitečná rutina.

Nemluvím o tom, že se máte vzdát jídla, abyste „detoxikovali“ tělo, to jsou odborně vyvrácené nesmysly. Vzdát se však některých oblastí, abyste detoxikovali mysl, mi přijde rozumněji.

V historii najdeme muže opakovaně se postit před důležitými rozhodnutími, událostmi nebo rituály. Vzdát se dalšího zděděného nástroje by byla škoda.

Shot of a handsome young man enjoying a cup of coffee at a cafe in the city while his bike stands next to him

Nemluvím teď nutně o věcech, se kterými již aktuálně máte problém. Naopak, přijde mi rozumné trénovat ve věcech, se kterými problém nemáte, aby to tak zůstalo na stálo. Přemýšlejte jako bojovník.

Pokud si uděláte seznam takových věcí, nepřidávejte na něj pouze závislosti, ale také věci, které vám dělají radost a užíváte si je. Posilujte svůj charakter tím, že se jich na čas vzdáte.

Také není cílem žádný extrém. Jedna věc, malé kroky. Návyky se budují nejdříve po dvaceti dnech. Udělejte si k tomuto tématu průzkum sami a zjistěte, jaký vliv má půst v nějaké formě na psychiku a posílení odolnosti.

Předchozí článekVSTAŇ A UKÁŽ SE
Další článekCHLÉB SKUTEČNÉHO MUŽE