V Mexiku zabili letos už pátého novináře

0
20
Beautiful Guadalajara Cathedral in Guadalajara, Jalisco, Mexico.

Ve čtvrtek byl zastřelen v autě ve státě Oaxaca na jihu této země, která je pro žurnalisty mimořádně nebezpečná, šéfa zpravodajského portálu Noticias Hebera Lópeze Vázqueze. Pro televizní stanici Milenio to řekl prokurátor Arturo Calvo.

Calvo uvedl, že dva podezřelí byli zadrženi poté, co se pokusili z místa činu utéct. Policie zajistila také jejich zbraně. Kdo si vraždu objednal, zatím není známo.

Reportéři bez hranic řadí Mexiko spolu s válkou zničenou Sýrií a Afghánistánem mezi nejnebezpečnější země světa pro žurnalisty. Podle údajů mexické vlády zabili v zemi od prosince 2018 již přes 50 novinářů. Loni byli v Mexiku zabiti nejméně sedm novinářů, avšak nelze s určitostí říci, že všechna tato úmrtí souvisela s jejich prací.

Mexičtí představitelé ve středu uvedli, že kvůli podezření z lednové vraždy reportérky Lourdes Maldonadové Lópezové ve městě Tijuana zadrželi trojici mužů. Její zabití vyvolalo mezinárodní odsouzení a spustilo výzvy na adresu mexické vlády, aby vyvinula větší úsilí na ochranu pracovníků médií. Ještě před Maldonadovou Lópezovou přišel o život fotoreportér Margarito Martínez.

Vector Illustration Banner with Mexican Flag colors in a perspective view

Úřady rovněž vyšetřují vraždu novináře a aktivisty Josého Luisa Gamby ve městě Xalapa ve státě Veracruz ležícím na východě Mexika. Gambo byl převezen do nemocnice 10. ledna poté, co byl pobodán a nechán ležet na ulici. Čtvrtou obětí byl kameraman a videoeditor Roberto Toledo pracující pro lokální zpravodajský portál Monitor Michoacán.

Předchozí článekAmerické bombardéry B-52 dorazily do Británie na cvičení NATO
Další článekOrbán pozval do Budapešti Trumpa